Blog > Komentarze do wpisu

Tureckie wspomnienie...

Dziś wzięło mnie na wspomnienia... :) W ostatniej klasie liceum w zamian za pomoc w szkolnych imprezach oraz w zamian za udział w jednym z projektów Comeniusa pojechałam wraz z uczniami i nauczycielami mojego liceum na coś w stylu wymiany do Istambułu (cudownego miasta dwóch kontynentów). Przypomniał mi się ten wspaniały wyjazd, ponieważ widziałam dzisiaj w telewizji reportaż stamtąd... :) Uznałam, że dodam kilka zdjęć, które wg. mnie mają swój klimat i coś nie coś opiszę te fotki... :)

Fotka I

Ayasofya

Była to najwyższa rangą świątynia w Cesarstwie bizantyjskim. Po zajęciu Konstantynopola przez Turków w 1453 zamieniona na meczet (wtedy m.in. dobudowano minarety). Świątynię miał przyćmić wybudowany w XVII wieku Błękitny Meczet (widoczny na Zdjęciu II). Obecnie jest to muzeum. Nazwa świątyni znaczy dosłownie "Święta Mądrość" i odnosi się do Bożej Mądrości, jednego z atrybutów Boga.

Fotka II

Sultan Ahmet Cami

Błękitny meczet zbudowany z polecenia sułtana Ahmeda I, który jest jednym z ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. "klasycznego okresu" sztuki islamskiej w Turcji. Meczet ten posiada aż 6 minaretów, ponieważ budowniczy źle zrozumiał Sułtana, który polecił mu wykonać minarety ze szczerego złota (w języku Tureckim słowo sześć i słowo złoto są bardzo podobne stąd ta pomyłka). Piękno tego meczetu miało przyćmić piękno Hagi Sofii, lecz nie udało się to budowniczym.

Fotka III

Kapali Çarşi

Najsłynniejszym z bazarów w Istambule jest Wielki Bazar, który założony został przez Mehmeda Zdobywcę w 1453 r., tuż po zdobyciu przez niego miasta. Wielki Bazar to jedyne w swoim rodzaju miejsce. Na ogromnej przestrzeni rozlokowane są liczne sklepiki i stragany. Całość przykryta jest dachem z licznymi pięknymi zdobieniami. Kupić można tam wiele wspaniałych rzeczy. Jego przestrzeń liczy 30.700 m² i bardzo łatwo się w nim zgubić, mimo wszystko jest bardzo piękny pełny przeróżnych rzeczy w przeróżnych kolorach... :) Na zdjęciu widać akurat sklepik z szalami - ja kupiłam 2 kaszmirowe szale... :)

niedziela, 19 lipca 2009, lemme

Polecane wpisy

Komentarze
2009/10/27 13:19:16
Jak ty zrobiłaś ten fuleren? Bardzo mnie to interesuje gdyż sama chciałabym spróbowć taki zrobić... :] Świetne dzieła!
Pozdrawiam :)