Blog > Komentarze do wpisu

Origami, gdy pada deszcz...

Wczoraj opisywałam przepiękna Turcję i jeszcze do niej wrócę za kilka dni, lecz już w całkowicie innej odsłonie. Dziś chciałam pokazać, dzięki czemu (między innymi) tam się dostałam. Wszystko stało się za sprawą, Origami czyli jak każdy zapewne wie sztuki składania papieru. Kiedy pada za oknem i nie mam, co robić chętnie do tej sztuki powracam, mój chłopak nie jest za bardzo zadowolony, ponieważ zamiast spędzać z nim czas składam jakieś głupie karteczki. Co zrobić, gdy to jest jedna z moich pasji i lubię to robić, bo wychodzą z tego przepiękne rzeczy... :) Ja osobiście nie jestem osoba cierpliwą a dzięki temu mogę tą moją cierpliwość poćwiczyć... :) Najbardziej cieszy mnie origami modułowe, czyli zrobione z pewnej liczby modułów (takich samych papierowych części), Wychodzą wtedy cudowne bryły przestrzenne. Oto dwa najładniejsze z moich dzieł:

Origami

Buckyball

 

Te pierwsze trzy bryłki (na zdjęciu pierwszym) zostały zastosowane jako prezent świąteczny i wykorzystane jako bombki na choinkę.

Z tą druga bryłką origami wiąże się cała jej historia, może opiszę to tak w skrócie. Jest to "Buckyball”, czyli fuleren, którego nazwa pochodzi od wynalazcy R. Buckminster Fuller jest odmianą alotropową węgla odkrytą w 1985 roku. Jest to model najpopularniejszego fulerenu zawierającego 60 atomów węgla (tzw. C60). Amerykańska nazwa to "Soccerball", angielska "Football", matematyczna nazwa to Dwudziestościan ścięty, który ma 32 ściany (12 pięciokątnych, 20 sześciokątnych), 90 krawędzi i 60 wierzchołków. Kojarzyć się on może z piłką do gry w piłkę nożną... :) Jeśli ktoś jest zainteresowany i chce się tym dowiedzieć więcej ciekawych rzeczy to odsyłam do literatury fachowej... :P

poniedziałek, 20 lipca 2009, lemme

Polecane wpisy

Komentarze
petitek79
2009/07/20 11:00:54
Jeśli to Twoje dzieła, to moje wielkie gratulacje!
-
2009/10/27 13:19:55
Jak ty zrobiłaś ten fuleren? Bardzo mnie to interesuje gdyż sama chciałabym spróbowć taki zrobić... :] Świetne dzieła!
Pozdrawiam :)